Zekiler Neden Depresyona Girer Hiç Merak Ettiniz mi?

Hemen anında hepimiz çok zeki oyunculara imrenir; yaşamın, zekasını tesirli olarak kullanabilen bu oyuncular ötürü çok daha kolaylaştığını düşünürüz. Peki zeka düzeyi arttıkça psikolojik hastalıklara örneğin depresyon yakalanma tehlikesinin de arttığını biliyor muydunuz? Bazılarımız çok zeki olmanın akademik kariyerleri, sonsuz kariyer fırsatı ve bundan ötürü daha çok para demek bulunduğuna inanıyoruz. Peki gerçekten çok zeka, mutluluğu da yanında getirebilir mi?

Yaşam da birçok işe-buluşa imza atan yüksek IQ’lu kullanıcıların tekrar aynı özelliklerinden ötürü baş etmek mecburiyetinde kaldığı haller oluyor. Bu yazımızda çok zeki oyuncularda bile görülen depresyon ve anksiyete gibi hastalıklar içerisindeki denklemi çözeceğiz. Her birimizin bildiğinin aksine hiç de kolay olmayan bu hastalıkların ismini son devrelerde sıklıkla duyar olduk.

Çağımızın psikolojik hastalıklarının başında gelen bu iki ruhsal sorunun gerçekten ne söylediğine süratlice bir göz atalım:

Kaygı, hayatımızda yoluna gitmeyen haller bulunduğunda çokça kez hayat sürdüğümüz bir duygudur. Fakat endişe sorunu yani anksiyete de; gerçek bir sebep olmasa bile birey kendini sık sık bir şekilde endişeli hisseder. Hatta bu endişeli, endişeli ruh haliyle baş edemeyecek hallere gelebilir. Depresyon ya da başka adıyla majör depresif arıza; bireyin üzüntülü ruh halinin daimi sürmesi ve etrafındaki çokça şeye dikkatini kaybetmesi durumudur. Depresyon türlerinden bir tanesi olan varoluşsal depresyonda ise; bireyin hayattaki mana arayışından tabiatın, hayat ile alakalı sorduğu derin suallere cevap bulamamasından kaynaklanır. İşte başrollerimiz olan çok zeki kullanıcıların muhabere tam da bu noktada başlıyor.

Anksiyete hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki kaynakları ziyaret edebilirsiniz:

IQ yükseldikçe risk artıyor

Science Direct’te yayımlanan bir bilimsel çalışmada; IQ’su 130’dan yüksek olan bireylerin psikolojik hastalıklara daha meyilli bulunduğu meydana çıkmıştı. Fazla zeki kullanıcıların ruhsal arızalara yatkınlığı ile ilgili oluşturulan bu zamanda, Amerikan Mensa’nın 3715 delegesiyle gerçekleştirildi. Uluslararası Üstün Zekalılar ve yetenekliler Topluluğu olan Mensa; tanınan en önemli ve en eski yüksek IQ topluluğudur. Sokakta yürürken anksiyeteye sahip bir insanla karşılaşma olasılığınız %10’dan daha düşük iken, Amerikan Mensa topluluğu üyelerinde bu oran %20 civarında. Yine Amerikan Mensa katlımcılarıyla oluşturulan psikolojik testler son sonucun da iştirakçilerin %26,7’sinde depresyon ve bipolar gibi ruhsal arızalara var olduğu meydana çıkmıştı. Bu tarz psikolojik hastalıklara sahip oyuncular toplumun aşağı yukarı %10’luk bir dilimini meydana getiriyorken %26,7 hiç de azımsanacak bir oran değildir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anksiyete

https://www.webtekno.com/zeki-insanlar-anksiyete-h124601.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir