Trafik Neden Tersten Akar? Sebepleri ve Tüm Bilinmeyenleriyle

Ülkemizdeki vatan dışı plakalı birtakım vasıtalarda direksiyon sağ doğrultudadır ve Birleşik Krallık başta olmak suretiyle ayrıntılı ülkelerde trafik soldan akar. Peki, niçin birtakım ülkelerde trafiğin bize göre ters aktığını daha evvel hiç düşündünüz mü?
At arabalarının kullanılmaya başlandığı tarih boyuncabütün insanlıkta trafik kuralları uygulanıyor. Sürücü ve yayaların itimatilirği ile trafiğin sistemini dayanıklılıktan ötürü yapılan bu kurallar aşağı yukarı her ülkede aynı olsa da, bir hal var ki hepimizin gözüne gözüken ciddi bir ayrıntıdır; trafiğin akış tarafı.

Bugün sizlerle birlikte niçin birtakım ülkelerde trafiğin soldan aktığını, hangi ülkelerde bu halin yaşandığını, ters olanın biz mi yoksa onlar mı bulunduğunu inceleyeceğiz. Hazırsanız; trafiğin akış tarafı dosyasını eş güdümlü açalım.

Trafiğin akış tarafınün hikâyesi, Milattan Önce  11. tarihinekadar uzanıyor

Milattan önce 3000 senesinde kullanılmaya başlanan at arabalarında trafik kurallarına ilk defa milattan önce 11. asırda, Çin’de rastlanıyor. Cinsiyet farkının nedeni tam bir şekilde bilinmemekle eş güdümlü; o senelerde bayanlar yolun solundan, erkekler sağından ve arabalar ortasından gitmekteydi.

Bu türcü ve cinsiyetci trafik ve yaya kuralının ne vakte kadar sürdüğü bilinmez ama tanınan bir gerçek şu ki çağdaş anlamdaki ilk trafik kurallarına Birleşik Krallık’ta rastlanıyor.

Daha iyi kılıç kullanmak ötürü trafiğin akışını soldan tercih ettiler

Birleşik Krallık, trafiğin soldan aktığını herkezin bildiği ülkelerin başında geliyor. Esasında çoğu kaynağa göre de trafik ilk defa Birleşik Krallık’ta soldan akmaya başlar. Bunun nedeni ise çok asli bir mantığa dayanmaktadır.
Trafiğin soldan akması demek; at arabası kullanan bireylerin duvarı cephe satın alarak daha itimatilir bir yolculuk devam etmesi demekdu. Zamanda, kullanıcıların çok büyük bir fazlalığı sağ elini, sol eline göre daha kuvvetli kullanabildiği ötürü; trafik soldan akarken sağ elle kılıç kullanmak veya at dizginlerinin denetimi daha rahattı.

Avrupa’da solun düşüp sağın yükseldiği devir

Her ne kadar yukarıyadaki başlık, sizlere siyasi bir mesaj gibi gelse de; pek haksız sasenemazsınız. Napolyon Dehemmiyeti (1800’lü senesinin başı)’ne kadar nerdeyse bütün Avrupa’da trafik, sağlakların üstünlüklı bulunduğu gibi soldan akıyordu ama Napolyon solak bulunduğu ötürü, bu hal Napolyon’a rastgele bir üstünlük dayanıklıadığı gibi, dezüstünlük demekdu. Bu sebeple 19. asırda, Napolyon’un da baskısıyla Avrupa’nın çokça yerinde trafiğin akışı soldan sağa geçti.

Napolyon Dehemmiyeti’de bile trafiğin soldan aktığı ülkelerin nerdeyse tamamı, Adolf Hitler Dehemmiyeti’nde baskı ile trafiğin akışını soldan sağa çevirdi zira Hitler de trafiğin sağdan akmasını istiyordu.

Ülkemiz’de de trafik tamamıyla sağdan akmıyor!

Türkiye’de yaşam sürdüren şahısler bir şekilde hepimiz trafiğin sağdan aktığını biliyoruz ama Türkiye’de trafik tamamıyla sağdan akıyor diyemeyiz. Genellikle İstanbul’da yaşam sürdüren şahıslerin ilk sırada acayipsediği ama vakitle alıştığı bir hali, sizlere örneğin bir şekilde gösterebiliriz: İstanbul’da metrobüs trafiği soldan akıyor.

İstanbul’daki metrobüs trafiğinin soldan akmasının ardında ise seneler evvel metrobüs dışalım.ında yaşanan problemlar var. Türkiye’de yollar sağdan akan trafiğe göre planlanırken; İstanbul dolayı verdiği ilk metrobüs siparişinde Hollanda ile yaşanan tedarik problemindan dolayı, metrobüsler Birleşik Krallık’tan temin edilmişti. Birleşik Krallık’ta imal edilen metrobüsler de trafiğin soldan akışına göre üretildiği ve İstanbul’da da durak ve yol probleminin yaşanmaması dolayı metrobüsler, soldan akan trafiğe göre gelişmektedir.

Kendine özel yolu olduğu halde; birtakım vakitler yaşanan metrobüs kazalarının yinellikle baş başa çalol rpışmalar olduğundan dolayı birtakım kaynaklarda bu kazaların, trafiğin ters akmasıy ile alakalı olabileceği ifade edilmiş, hem de bir devre metrobüs trafiğinin de sağdan akması sorunu gündeme gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir