Köpek Sevmek İnsanı Rahatlatıyor Bilimsel Kanıtlarıyla !!!

Köpek sevmenin insanda aslında sevinç oluşturup oluşturmadığının peşine düşen bilim oyuncuları, ufak çaplı bir inceleme gerçekleştirdi. Elde edilen neticeler, yinel kanıyı bilimsel bir şekilde ispatladı.
Yüz senelerdır en mühim arkadaşımuz bir şekilde tarifladığımız köpekleri sevdiğimizde tümümuzun adınai pozitif bir his kaplıyor. Bu, toplum arasında kabul gören bir gerçek olsa da bugün bilim dünyası bunu adeta ispatladı.

Bilim oyuncuları, gerçekleştirdikleri ufak çaplı çalışmalarında beynimizdeki tüm sinir sistemi etkinliklerindeki verileri toplayan, tümleştiren, uygulayan, denetleyen ve yargılayan seksiyonü “prefrontal korteks”i yakından takip etti.

Köpek sevmek, hislerımızı hareket geçiriyor:

Toplam 19 khamlecının katıldığı çalışmada denetim grubu, Leo ismindeki oyuncak bir katiyennı sevdi. Oyuncağın adınae daha gerçekçi bir his vermesini dayanıklıak adına sıcak su torbası da eklendi. Ancak oyuncak sevilirken beynin prefrontal korteksindeki etkinlikde bir değişim görülmedi.

Gerçek bir köpeği seven khamlecılardaysa değişik bir netice görüldü. Yapılan izlenimde iştirakçilerin köpek sevmeleriyle beynin bu alanındaki etkinliknin mühim ölçüde arttığı izlenimlendi. Bu da köpek seven bireylerin bu eylem esnasında duygusal bir şekilde daha aktif oldukları demekdu.