İtalya’da yaşanan kaza sonrası soruşturma başlatıldı

İtalya’da 7 bireyin hayatını kaybettiği helikopter kazası dair tahkîkat başlatıldı. Helikopterin düşme nedeninin meydana çıkarılması ötürü yakıntının var bulunduğu noktada araştırmalar sürüyor. İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Toskana ile Emilia-Romagna mekanları arasındaki Apenin dağlarında 9 Haziran’da meydana gelen helikopter kazası dair Reggio Emilia Cumhuriyet Savcılığı, kusurlu felaket ve adam öldürme suçlamalarıyla tahkîkat başlattı. Savcı Marco Marano’nun büyük saklılık içerisinde soruşmayı yürüttüğü belirtildi.

Enkazın var bulunduğu yerin zor bir alan bulunduğu ifade edilen haberde, İtalyan Ulusal Uçuş Güvenliği Ajansı’nın (ANSV) da araştırmalar ötürü A119 Koala tarzı helikopterin kazasına dair bölgeye teknik ekip gönderdiği vurgulandı. Bu arada, Gazzetta di Modena’ya konuşan kazada ölen İtalyan pilot Corrado Levorin’in pilot dostu Igor Caboni ise helikopterin yıldırım isabet etmesi neticesi düştüğünü öne sürdü.

Kazada hayatını kaybeden Lübnanlı yolculardan birinin kazadan az evvel çekip oğluna gönderdiği video, İtalyan basınında geniş şekilde yer bulurken, söz hususu görüntüde helikopterin fırtınalı havada yol aldığı görülüyor. İtalyan basınında yer alan başka haberlerde de cenazelerin yıkıntı bölgesinden alınarak Modena’ya götürüldüğü ve burada kaza nedeninin açıklığa kavuşması ötürü cesetlere otopsi uygulanacağı kaydedildi. Öte yandan, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, cenazelerin Türkiye’ye nakil tarihi şimdilik netlik kazanmadı. İtalyan makamları ile iş birliği içerisinde nakil işlemleri ötürü lüzumlu sürecin başlatıldığı, Ülkemizin Roma Büyükelçiliği’nin de cenazelerin en süratli şekilde Türkiye’ye ulaşması hususu ile ilgili çalışmaları yakından takip ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.