Haziran Ayı Enflasyonu Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, on senesinin rekorunun kırılmasının sonrasında merakla beklenilen haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran ayı enflasyonu, mayıs ayından yüksek oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu, merakla beklenilen haziran ayı enflasyon oranlarını bugün açıkladı. Geçtiğimiz aylarda son 20 senenin rekorunu kıran, mayıs ayında önceki aylara göre yükselişi yavaşlayan enflasyon, bu ay mayısa göre daha yüksekti.
TÜİK bilgilerine göre nisan ayı aylık tüketici enflasyonu %4,95 bir şekilde gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon ise %78,62’ye ulaştı. Yurt içi yapımcı fiyat endeksi de aylık bazda %6,77 oranında artarken, senelik bazda %138,31 bir şekilde artış gerçekleştirdi.

Bu Ay Ulaştırma Alanı Rekor Kırdı

TÜİK doğrulusunda paylaşılan bilgilere göre haziran ayında fiyatı en çok yükselen harcama grubu ‘ulaştırma’ oldu. Buna göre bu grubun fiyatları, bir ayda %10,59 oranında arttı. Ulaştırmayı takip eden takım konut olurken, onun sonrasında lokanta ve oteller geldi.
Yıllık bazda bakıldığındaysa en çok artış, haziran ayı itibarıyla ulaştırmada görüldü. Ulaştırma grubu, senelik bazda %123,37’lik artış gördü. Ulaştırmayı takip eden takım ise %93,93 ile besin ve %81,14 ile ev eşyası oldu.