Güneşin Batıdan Doğması Mümkün mü?

Muhtemelen ilk kez dinî faktörlerden ötürü duyduğunuz bu sıra dışı fikrin bir gün gerçekleşme olasılığı bulunmakta mu? Gelin, bilime sırtımızı yaslayarak bu soruya net cevabı verelim.
“Güneş, battığı yerden doğmadıkça kıyamet kopmayacaktır.” cümlesi, çoğu birey yönünden bir ayet sanılmaktadır fakat gerçekten bir hadistir. Kimi vakit sosyal medyada ilgi çekmek adına bu hadis kullanılarak yanıltıcı haberlerle inançlı kullanıcıların korku hissinin sömürüldüğüne şahitlik ediyoruz.

Hatta bu tip iddialar yalnızca Facebook dayıları yönünden değil, ülkenin en bilindik medya organları yönünden dahi gerçekmiş gibi paylaşılabiliyor. Bu bilgi kirliliğini biraz olsun bertaraf etmek adına söz hususu olasılığın ne derece olası olduğunu açıklama getirelim istedik. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Güneş’in, ileride bir gün batıdan doğacağına ispat bir şekilde Dünya’nın manyetik kutbunun kayması gösteriliyor. Peki, aslında bu olası mü?

Dünya’nın manyetik merkezinin kaydığı doğru. Gezegenimizin manyetik merkezi, Kuzey Kutbu süresince Kanada’dan Sibirya’ya doğru kayıyor fakat bu, Güneş’in batıdan doğacağına dair bir işaret değil. Bu asılsız iddia, ilk bir şekilde 10 Aralık 2019’da ABD Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı’nın açıkladığı Dünya manyetik modellemesinin çarpıtılmasıyla meydana çıktı. Oysa resmî açıklamada, manyetik alanın değişmesinin Güneş’in doğuş yönünü değiştireceğine dair bir bilgi bulunmuyor. Bu değişim, ilk aşamada navigasyon ve pusulalarda kuzey yönünü bir miktar hatalı gösterir fakat bu veri yardımıyla esasen bu güncellemeler yapıldığı ötürü uçak, denizaltı gibi araçların yön bulurken hata yapmasının önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir