Grip Aşısının Alzheimer Riskini Düşürdüğü İddia Edildi

Yeni bir çalışma, grip aşısının Alzheimer tehlikesini %40 seviyesinda azalttığını gösterdi. Araştırmacılar, daha sık aşı olmanın dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen bu hastalığa karşı daha kuvvetli koruma sağladığını ifade etti.
Hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri olumsuz şekilde etkileyen bir demans türü olan Alzheimer, çağımızın en süregelen ve en ürkütücü hastalıkları arasında yer alıyor. Bu amaçla de bilim insanları, bu hastalığı erken tespit etmenin ya da risklerini düşürmenin yollarını araştırıyor. Daha evvel HIV aşısının bu hastalığa karşı kullanılabileceğini sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi de ABD’nin Teksas vilayetinde tespit edilen Teksas Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Merkezi’ndeki araştırmacılar, bu mevzu ile alakalı bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma, dünya üzerindeki çokça insana yapılan bir aşının demansa karşı etkili olma ihtimalini meydana koydu.

Uzmanlar, dört sene süresince en az bir grip aşısı olan bireylerin Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesinin %40 daha az olduğunu açıkladı. ABD’de yürütülen çalışmada, 65 yaş ve üzerinde ki şahıslar ele alındı ve grip aşısı olmayanlar ile olanlar karşılaştırıldı.

Çalışmanın yazarlarından Avram S. Bukhfinder bununla alakalı “Yaşlı yetişkinlerde grip aşısının birkaç sene süresince Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azalttığını bulduk. Bu koruyucu etkinin gücü, bir bireyin grip aşısı aldığı sene adedi ile eş güdümlü arttı. Bir diğer deyişle, her sene aşı yaptıranların Alzheimer’a yakalanma seviyesi en düşüktü” ifadelerini kullandı. Bu çalışmanın, daha evvel grip aşısı ile Alzheimer tehlikesinin azaltılması arasında bir temas bulan iki sene evvelki bir diğer araştırmadan itibaren geldiğini; yalnız daha kapsamlı olduğunu da belirtmek gerek.

Yeni araştırma, 930 bin küsür bireyin grip aşısı olan bireyi ve 930 bin aşı olmayan bireyi kapsadı. Açıklamalara göre katılımcılar, dört sene süresince incelendi. Bu süreçteki takipler sonunda aşı olanların %5,1’inde, aşı olmayanların ise %8,5’inde Alzheimer gördüğünüz aktarıldı. Verilere ilgi çeken araştırmacılar, grip aşısının hastalığa karşı kuvvetli koruyucu etkisinin altını çizdi; yalnız mevzu ile alakalı daha çok çalışmaya gereksinim olduğunu vurguladı.

Son bir şekilde incelemenin yazarlarından Dr. Paul E. Schulz, “Bazı aşıların Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabileceğine dair kanıtların bulunması, bunun özel bir şekilde grip aşısına özel olmadığını işaret ediyor olabilir” ifadelerini kullandı ve bağışıklık sisteminde gerçekleşen farklılıkların hastalığa karşı koruyucu neticeler doğurabileceğini belirtti. Schulz, bağışıklık sistemi ve Alzheimer arasındaki temas adına daha çok öğrenecekleri şeyin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Geçmişteki çalışmalar grip aşısının yanı sıra, tetanoz ve çocuk felci gibi diğer aşıların da demans tehlikesini azaltabileceğini meydana koymuştu.