Google’ın Yapay Zekası İnsan Olduğunu Düşünüyor

Google’da çalışan bir işçi Blake Lemoine adlı bir mühendis, dev şirketin LaMDA adlı dil modelinin duyarlı duruma gelerek bir kişie dönüştüğünü meydana koydu. Dev şirket, bunu destekler bir ispatın bulunmadığını söyleyerek mühendisi idari izne çıkardı. Gelin hep birlikte Lemoine’nin biraz sevinç uyandırıcı biraz da korkutucu iddialar silsilesine bir göz atalım.
Gelecekte yaşamımızın her bölümünde bulunması beklenilen suni zekâ teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor. Bundan birkaç gün evvel suni zekânın ishalekarşı kullanılabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Aynı zamanda OpenAI’ın DALL-E2 adlı suni zekâ algoritmasının kendi dilini oluşturmuş olabileceği ifade edilmişti.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden olan Google da bu hususta çalışmalarını süratle sürdürüyor. Bizim de sizlere aktardığımız üzere teknoloji devi, geride bıraktığımız yıl suni zekâyla oluşturulan diyalogları çok daha natural hâle getirecek LaMDA adlı dil modelini duyurmuştu. LaMDA’nın ana hedefinin suni zekâ ile rastgele bir hususta hassaslaşama sağlayacağı ifade edilmişti. Şimdi ise bir Google mühendisinden gelen açıklamalar LaMDA hakkındaki enteresan iddialar meydana attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir