Delinin Biri 42 Adet Otobüsü Neden Toprağa Gömer?

Bin dokuz yüz seksen senesinde Amerikalı bir adam, filmlerden aşina bulunduğumuz sarı okul otobüslerinden 42 adet alıp hepsini toprağa gömdü. Peki onu bu deli davranışı yapmaya iten şey neydi? Bruce Beach ismindeki insan, hayatını sürdürdüğü Chicago’yu bin dokuz yüz yetmiş senesinde terk ederek Kanada’nın Toronto kentine iki saatlik uzaklıkta tespit edilen ufak bir köye taşındı. Böylece aklındaki deli fikrin ilk aşamasını ufak bir adım atarak yaptı. Hayat böyledir işte küçük adımlar büyük adımlara dönüşür. Bu adam o adımı atmasaydı bunlar olmazdı sayın seyirciler, devam edelim. On senenin sonrasında bu fikrini hayata geçirmeye başladı. Küçük bir Kanada kasabası olan Ontario’da bir arazi satın aldı ve projesi ötürü lüzumlu teçhizatları topladı. 1980’den 1985’e kadarlık proseste, 12.500 dolar ödeyerek 42 adet okul otobüsü satın aldı.

Satın aldığı arazisine 4 metre derinliğinde bir çukur kazmaya başladı.

Otobüsleri bu çukura koydu. Üstlerini kalın bir beton ve toprak tabakasıyla kapladı. Bunları tek başına yapmadı, fikrini duyan gönüllüler ona yardım etti. Bu yardımların gerçekten bir çıkar teması olduğunu insanların çıkarları olmadan en ufak şeyi yapmayacaklarını bilmeniz gerekir.

Yalın konuşalım uzatmayalım vaktinizi çalmak istemeyiz çünkü. Bu kadar otobüsü yerin altına gömme sebebi neydi? Neden böyle bir çılgınlık yaptı

Çünkü bin dokuz yüz yetmişlerin son yıllarına gelinmesine rağmen dünya hâlâ nükleer harp olasılığı korkusuyla yaşıyordu. Soğuk Savaş’ın gerçek bir harpa dönüşme olasılığı azımsanacak gibi değildi. Dünyanın birçok noktasında oyuncular yıkıcı bir harp şansına karşı hazırlık uygulamaktaydı. Olası bir harpa karşı elleri bağlı olarak oturmak istemeyen Bruce isimli şahıs, ABD’deki başka aileler gibi evinin arka bahçesine kolay bir sığınak kazmak yerine Kanada’ya gidip dev bir sığınak kurmayı yeğledi. Ve başardı sayın seyirciler kendisini tebrik ediyor uğurluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir