Aşk bittiği halde neden ilişkiye devam ederiz

Bu içeriğimizde batmış olmasına karşın devam ettirdiğimiz yatırımlara odaklanacağız. Fark etmeden güzellemelerle üzerinizde taşıyor olabileceğiniz bu yatırımların arasında; kötü giden bir teması “sırf 3 senelik bulunduğu ötürü devam ettirmek” ya da “giymesi acı veren lakin çok para verdiğiniz ayakkabıları kullanmaya devam etmek” gibi misaller bulunuyor.
Uzun vakittir içerisinde bulunduğumuz birtakım hallerde vakit vakit kritik kararlar vermemiz gerekebiliyor. İnsanı yıpratan bir işten istifa etmeyi düşünmek ya da ilişkiniz sizi yıpratmaya başladığında onu sonlandırmayı planlamak gibi çokça karar, işler kötüye gitmeye başladığında aklımıza gelir.

Bu gibi kritik kararlar vermemizin gerektiği anlarda bizleri yanılgıya düşüren ‘batık bedel sendromundan’ bu içeriğimizde bahsedeceğiz. Söz hususu yanılgı, karar vereceğimiz günlerde gelecekte ne olacağına değil, geçmişte ne yaptığımıza odaklanmamıza sebep oluyor. Yani zarardan dönmek yerine, ödemiş bulunduğumuz bedele sıkıca sarılmamıza yol açıyor.

Eğer ki sevmediğiniz halde devam ediyorsanız bir sıkıntı var demektir

Evet, batık bedel belirtisi bu gibi kolay hallerde, iş hayatınızdaki mühim kararlarda ve daha nicelerinde kendini gösterir. Ancak ansızın karşımıza çıkan kararlardan çok, kötüye giden haller karşısında alacağımız kararlarda karşımıza çıkar. Bu hallerde insanları hatalı karar vermeye iten şey ise, o hususta gerçekleştirdikleri yatırım olur. Yani maliyet, getirinin önüne geçer. Örnek bir şekilde sıhhatli bir şekilde bu günlere getirdiğiniz 4 senelik ilişkinizde, evlenmek isteseniz de karşı tarafın evlenmeye hevesli olmadığını ve olmayacağını anladınız. Bu noktada duygusal faktörler işin içine girdiğinde ayrılmak zor olsa da mantıklı olan karar, bunu bir tecrübe bir şekilde görüp kendi yolunuza odaklanmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.