2035 Son Yıl Benzin ve Dizel Araç Yasağı Geliyor !!!

Avrupa’da 2035 itibarıyla yeni benzinli ve dizel otomobil satışını imkânsız duruma getirecek planlamada sona yaklaşılıyor. Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu’nun tavsiyesini oy çokluğuyla kabul ederek 2035 senesinden sonra benzinli ve dizel vasıtalara satış yasağı getirilmesini onayladı.

Böylece AB’nin yürütme organı AB Komisyonu’nun geride bıraktığımız sene getirdiği tavsiye, yasama organı AP’den de onay almış oldu. Öte yandan, otomobil yapımcılarını 2035 itibarıyla yalnızca elektrikli vasıta satmaya zorlayacak tavsiye şimdilik meşrulaşmadı. Tasarının yürürlüğe girmesi ötürü üye ülkelerle oluşturulan müzakerelerin netice vermesi lazımgelmektedir. Üye ülkeler ay sonucunda tasarıya yönelik tutumlarını belirleyerek AB Komisyonu’na bildirecek ve uzlaşı arayışları başlayacak.

Herkeste kabul etmiş değil, olmaz böyle şey saçmalık diyenlerde var

Tasarıya karşı olanlar da yok değil. Genellikle birtakım otomotiv temsilcileri tamamıyla elektrikli mobiliteye geçiş ötürü şimdilik erken bulunduğunu düşünüyor. Otomotiv alemindeki mecburi elektrifikasyon prosesinin binlerce bireyin işsiz kalmasına sebep olacağını öne sunan birtakım otomotiv temsilcileri ve siyasetçiler, teklifte bulunan CO2 emisyonlarının 2035’te yüzde 100 azaltılmasına yönelik kararın yumuşatılarak yüzde 90’a düşürülmesini talep etti. Fakat bu talep AP yönünden kabul görmedi.

Avrupa Birliği’ndeki CO2 emisyonlarının aşağı yukarı dörtte biri ulaşım sektöründen geliyor ve bu emisyonların yüzde 12’si binek otomobillerden geliyor. Yeni uyuşmaya göre, 2030’dan sonra yeni arabaların senelik emisyonları 2021’e göre yüzde 55 daha az olacak. Öte yandan, elektrikli vasıta piyasasındaki artışın gelişen senelerde büyük bir ham madde krizine yol açabileceği hususşuluyor. Elektrikli vasıtaların kalbi bir şekilde nitelendirilen bataryalarda sarfedilen gereçler bu krizde kilit rol oynayacak. Analistlere bakılırsa otomotiv dünyasının üstündeki kara bulutlar bir müddet daha dağılmayacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir